Чи можна відчути смерть?

Чи можна відчути смерть? Чи траплялося вам коли-небудь відчувати, що хтось із знайомих скоро помре, а потім ваше передчуття підтверджувалося? Чи думали ви про чиєїсь смерті, а потім виявляли, що ця думка виявилася реальною? Чи не є здатність пророкувати смерть вродженою, хоча здебільшого прихованої, здатністю людини?

У грудні 1970 р. Лінда Уїлсон, домогосподарка і мати з Нью-Джерсі, прийшла до сусідів на різдвяний обід і тут же відчула щось неприємне. «Я відчула» запах «смерті, — розповідає вона -. Я весь час відчувала, що ніздрі щось холод, як якщо б я опинилася на вулиці в мороз». Вона визнала запах огидним, перекрили пахощі різдвяної ялинки і смачної їжі на столі. У чоловіка сусідки, яка запросила Лінду на обід, була хвороба Паркінсона, але ніхто, не виключаючи і його лікарів, не припускав його смерті. (Сама хвороба, як правило, не смертельна.) Лінде Уїлсон святковий обід в той день не приніс радості. «Я весь вечір не зводила очей з Пітера. Це було безумством, але мене не залишала впевненість, що він скоро помре. Він їв з вовчим апетитом, і рум’янець у нього був на всю щоку, але, як тільки я кидала на нього погляд, мене била дрож. Нічого подібного зі мною до цього не траплялося «. Через тиждень Пітер захворів на пневмонію. Через п’ять днів він помер. Чи дійсно Лінда відчувала запах смерті?

Один відомий екстрасенс розказував, що бачив смерть, стоячи на одному з верхніх поверхів хмарочоса, чекаючи ліфта. Коли ліфт прийшов і двері відчинилися, він жахнувся. У всіх чотирьох пасажирів ліфта не було аури. В ліфт зайшов ще один чоловік, і тут же його світіння зникло. «Це знак смерті, — говорить екстрасенс, — я хотів сказати, щоб вони вийшли і почекали іншого ліфта, але знав, що ніхто не послухається». Двері зачинилися, і кабіна ліфта пролетіла двадцять два поверхи, убивши п’ятьох людей, що знаходилися всередині. З якихось таємничих причин не спрацював аварійний гальмо.

Існують свідчення, що деякі звірі можуть відчувати смерть. Розалі Абрью, яка першою почала розводити шимпанзе в неволі, розповіла нам випадок, яке стосувалося смерті самки з її розплідника. У той момент, коли в закритому приміщенні вмирала шимпанзе, її самець, який був у парку, взявся пронизливо кричати. «Він кричав довго, озираючись навколо, як якщо б про щось знав, і потім, коли помирав інший шимпанзе, він вів себе точно так само. Він кричав, кричав і кричав. І він дивився. Нижня губа у нього відвисла, як ніби він бачив те, що недоступно нам. Його крик був зовсім не схожий на те, що я чула зазвичай. Від нього стигла кров «.

Як стерв’ятники виявляють вмираюче тварина? Ми знаємо, що гієни і шакали бувають притягнуті до місця, де знаходиться вмираюче тварина, звуками і запахами. «Але стерв’ятники, здається, — говорить біолог Лайл Уотсон, — сприймають якийсь інший сигнал і виявляють навіть захований труп з неймовірною точністю». У стерв’ятників дійсно чудове зір, обумовлене будовою сітківки, що дає їм можливість вловити найменший віддалене рух. Як тільки один стерв’ятник виявить їжу, інші тут же злітаються на трапезу. Але іноді цим можна пояснити їх появи. Уотсон стверджує: «Я бачив стерв’ятників, які прилітають в темряві і сидять, як терплячі учасники похоронної процесії, довкола підстреленої антилопи, хоча в цьому випадку навколо не було харчуються падаллю тварин, щоб привернути їх увагу». Багато вчених вважають, що вмираючий організм може подавати досить потужний сигнал, якщо піддався раптовому і жорстокого нападу.

Робота Клива Бакстера про те, що він називає «первинним сприйняттям» у рослин, широко відома, і варто зупинитися на одному з найбільш захоплюючих його експериментів. Бакстер — фахівець з записуючих пристроїв на детекторі брехні. Як один з провідних авторитетів у галузі застосування детектора брехні, Бакстер в 1964 р. був викликаний для надання свідчень у конгресі про застосування записуючих пристроїв в уряді. В даний час він є директором своєї власної школи в Нью-Йорк Сіті, де підвищують кваліфікацію офіцери поліції.

Бакстер зробив випадкове відкриття, він виявив, що рослини, підключені до детектора брехні, очевидно, відчувають, коли він наближається до них з наміром заподіяти шкоду. Здавалося, вони читали його думки.
Почалися місяці досліджень. В одному з експерименту три філодендрона були розставлені по трьом окремим кімнатам. Кожен був приєднаний до пристрою, що пише, а кімната була запечатана. В окремій кімнаті на вогні стояла велика каструля окропу.

Було сконструйовано пристрій, запрограмований так, щоб скинути в довільно призначений час в киплячу воду велику кількість живих океанських креветок. У кімнатах, де стояли рослини, не було нікого, і ніхто не знав точно, коли креветки будуть заживо зварені. Попередні експерименти переконали Бакстера в тому, що рослини реагують на людську думку; тепер його цікавило, чи існує спілкування між усіма живими істотами. Відповідять чи рослини на масову загибель креветок?

Досвід повторювався сім разів. У п’яти випадках із семи, після того як креветки були кинуті в окріп, пишучі пристрої зареєстрували сильні прояви активності. Бакстера цікавило наступне: «Чи може бути, що, коли помирає жива клітина, вона посилає сигнал іншим живим клітинам» Тепер, після семи років експериментів, він упевнений у відповіді. «Я сказав би так: будь-який живий організм, який раптово вбивають, обов’язково посилає повідомлення Більш поступове вмирання включає в себе приготування до смерті, і ми виявляємо, що в такому випадку реагує мало рослин або вони не реагують зовсім.». Якщо це віднести також і до смерті людини, то раптова, випадкова, насильницька смерть повинна бути однією з найбільш часто «розпізнаваних» друзями та рідними.

Пізніше Бакстер виявив, що його рослини «співчувають» не тільки погибающим креветкам, але реагують на всі види життєвих форм. Вони дуже сильно реагували на розбивається в кімнаті яйце. Це дає можливість вважати, що рослини усвідомлюють всі життєві прояви і що, коли ці життєві прояви гинуть, вони посилають сигнали у всіх напрямках — повідомлення, які можуть бути прийняті сприйнятливими реципієнтами.

Очевидно, саме це сталося з двома близнюками-двійнятами Боббі Джин і Бетті Джоу Еллер з Перли в Північній Кароліні. З самого народження дівчинки були нерозлучні настільки, що вони не стали в повній мірі особистостями. Бетті Джоу була тінню своєї сестри в усіх відношеннях, в думках, бажаннях, діях. Коштувало Боббі Джин захворіти, як занедужувала її сестра.

Незабаром після закінчення близнюками школи батьки помітили, що характер Боббі Джин і Бетті Джоу почав змінюватися. Боббі могла годинами сидіти, втупившись в простір, відмовлялася розмовляти з ким би то не було. І, як зазвичай, через деякий час сестра почала поводитися настільки ж дивно. Дівчатка, глибоко прив’язані один до одного, продовжували все далі йти від зовнішнього світу. Вони не виходили зі своєї кімнати і перервали спілкування з друзями та родиною. У січня 1961 р. Боббі і Бетті були поміщені в Бронтонскую державну психіатричну лікарню в Моргантаун, де був поставлений діагноз — шизофренія. Цілий рік їх тримали на ліках і застосовували інтенсивну психіатричну терапію. Але ніхто не міг проникнути в їхній світ. У 1962 р. лікарі вирішили розділити сестер і помістили їх в протилежних крилах будинку. Вони не повинні були контактувати один з одним. Лікарі сподівалися, що психічна ізоляція зможе зруйнувати дивний зв’язок між сестрами.

Протягом декількох тижнів здавалося, що це може вийти. І ось одного разу весняним ввечері у Боббі трапився кататонічний припадок. Незабаром після півночі старша медсестра виявила, що вона померла. Віддаючи собі звіт в надзвичайній близькості дівчаток, в тривозі за Бетті Джоу вона подзвонила в її відділення. Бетті Джоу була знайдена на підлозі мертвою. Обидві дівчинки лежали, згорнувшись, в позі ембріона, обидві на правому боці.

Доктор Джон С. Рис з Товариства патологоанатомів Північної Кароліни провів розтин і виключив можливість самогубства. Залишивши незаповненою графу «причина смерті» в бланках свідоцтв про смерть, він сказав: «Я не знаходжу видимих свідчень травми або хвороби, які могли б спричинити за собою смерть». Як зазвичай у житті, так і в смерті Бетті Джоу послідувала за сестрою. Вчені-психіатри, які вивчали цей випадок, були змушені визнати, що перша смерть, смерть Боббі Джин, була відчула її сестрою, яка відразу ж втратила бажання жити.

Випадок з сестрами з Північної Кароліни не поодинокий. У Джефферсоновском медичному коледжі у Філадельфії доктор Томас Дуейн, голова відділення офтальмології, і доктор Томас Берендт займалися вивченням варіантів биоритмики мозку великої кількості близнюків-двійнят. Кожного з близнюків поміщали в окрему кімнату і обом знімали електроенцефалограми — ЕЕГ. Дуейн пише в журналі «Сайєнс», що, коли в одного з близнюків спостерігався альфа-ритм (від 8 до 12 герц), датчики ЕЕГ іншого, що знаходиться у віддаленій кімнаті, реєстрували те ж саме. Це ж збіг ритмів біострумів мозку спостерігається, навіть коли близнюків поміщають на різних поверхах будівлі.

Тут немає особливого телепатичного спілкування між близнюками; синхронізація ритмів відбувається абсолютно природно на підсвідомому рівні. Дослідники вважають, що близнюки можуть бути схильні до телепатії через велику схожість будови їх центральної нервової системи і мозку. Генетична спільність близнюків, як відомо, служить причиною появи подібних зморшок, сивини, лисини, руйнування одних і тих же зубів і навіть одночасної появи ракових захворювань. Це пояснює наблюдающуюся у близнюків тенденцію вмирати в одному віці.

Існують свідчення, що смерть можна не тільки розпізнати, але й передбачити. Навіть за кілька місяців. В останні роки вчені вивчають можливість передбачення смерті задовго до якого фізичного ознаки — худини або блідості. Вчені із Чиказького університету після серйозних занять вікової психологією виявили, що у людей похилого віку з’являються різні психологічні зміни приблизно за рік до їх кінця.

Доктор Мортон Е. Ліберман з Прайтзкерской медичної школи почав пошуки психічних знаків наближення смерті після бесіди з однією медсестрою. Вона стверджувала, що може передбачити смерть своїх пацієнтів в приватній лікарні приблизно за місяць, тому що, як вона висловилася, «вони починають вести себе по-іншому». Доктор Ліберман зацікавився настільки, що зайнявся дослідженням.

В ході експерименту, що тривав три роки, доктор Ліберман запропонував ретельно розроблені тести вісімдесяти чоловікам і жінкам у віці від шістдесяти п’яти до дев’яноста одного року, не страждали ніякими фізичними чи розумовими захворюваннями до часу початку дослідження. За рік після закінчення дослідження сорок чоловік випробовуваних померли. Доктор Ліберман порівняв результати тестів померлих і тих з решти, які жили в середньому на три роки довше. Він виявив, що у тих, хто помер протягом року, був більш низький рівень пристосовності до дійсності, менше енергії. Наприклад, вони давали погані результати в так званих тестах перевірки «когнітивної функції», таких, як можливість завчити пари не пов’язаних між собою слів, і були менш схильні до самоаналізу, ніж члени іншої групи.

Ті, до кого наближається смерть, — пояснює Ліберман, — .. Уникають самоаналізу, боячись, що помітять її «У тих, до кого наближається смерть, була відсутня наполегливість і агресивність, вони були більш покірні і залежні у порівнянні з іншими Нарешті, у тридцяти чотирьох з сорока померлих за рік проявилося усвідомлення — як правило, на підсвідомому рівні -. наближення смерті Коли їм показували серію зображень строків в різних ситуаціях і просили розповісти про намальованому, ця група виявляла тенденцію або впрямую описувати випадки смерті (наприклад, порятунок потопаючого), або абстрактно-зразок таємничих подорожей у незвідані краї. Це говорить про те, що вмирання набагато більш тривалий процес, ніж вважають лікарі.

Доктор Ліберман вважає, що психологічні зміни, які проявляються у людей похилого віку, показують, як наближення смерті співвідноситься з фізичним процесом вмирання. Можливо, каже він, «це сигнали тіла, які отримують ментальне вираження». Іноді у самих пацієнтів виявляється передчуття смерті. «Кілька пацієнтів говорили мені:» Я не проживу року «, — розповідає доктор Ліберман, — і вони виявилися праві». Однак у всіх знання про що насувається смерті могло існувати на підсвідомому рівні. Доктор Ліберман вважає, що, якщо хтось із тих, чия смерть була близька, дозволяв собі самоаналіз, він міг сприйняти поклик смерті. Цілком можливо, що після відповідного тренування ми зможемо навчитися впізнавати за роки або за місяці момент власної природної смерті.

Медсестра, яка зацікавила доктора Лібермана вивченням психології старіння, була в змозі зрозуміти малопомітні зміни в настрої та поведінці своїх підопічних, хоча вона не віддавала собі звіту в тому, як вона може так точно передбачати смерть. Але екстрасенси більш чутливі до цих та інших змін, розповідати смерть. В автобіографії під назвою «За межею збіги» екстрасенс Алекс Тану наводить численні випадки, коли він точно передбачив смерть цілком здорової людини за тижні або за місяці.

Займаючись читанням аури, Тану порадив молодій жінці не виходити заміж за людину, з якою вона була заручена: у нього майже відсутня аура. «У мене не вистачило духу сказати їй, що він на порозі смерті», — пише Тану. Кілька тижнів потому ця жінка написала Тану: «.. Ви сказали мені у відповідь на питання про людину, що супроводжував мене, що не бачите майбутнього для мене з цією людиною Його знайшли померлим від серцевого нападу поряд з ліжком в неділю вранці Щиро ваша Флоренс Уїлсон» .

В інший раз Тану написала жінка про погане самопочуття чоловіка. «Що ви бачите в майбутньому для нього?» — Питала вона. «І в цей раз, — відповідає Тану, — я бачив смерть. І оскільки жінка так прямо задала мені питання, я зважився відповісти їй також прямо. Я написав їй, що у її чоловіка рак мозку і від цього він помре». Згодом ця жінка написала Тану: «Щодо вашого пророкування про злоякісної пухлини у мого чоловіка, яка, на вашу думку, повинна була спричинити за собою його кінець. Через вісім місяців після вашого передбачення мій чоловік помер від раку легенів і мозку. Щиро ваша місіс Еленор Д. Маррі, Південний Портленд, Мейн «.

Сотні лікарів і медсестер повідомляли, що бачили «примари», «димку», «хмарки» і «різнобарвний світ» навколо тіла людини в момент його смерті. Існують також більш тонкі провісники смерті — фізичні, психологічні і психічні. Доктора Вільям Грін, Сідні Голдстейн і Артур Мосс з Рочестера, штат Нью-Йорк, вивчали історії хвороб раптово померлих пацієнтів. Дані показують, що більшість цих пацієнтів знаходились у депресивному стані від тижня до декількох місяців перед раптовою смертю. В ‘статті в «Акайвзов Інтернап Медісін» доктора стверджують, що депресія може бути * викликана гормональними змінами, вона готує центральну нервову систему до того, щоб прийняти смерть. Що перш за все веде до депресії? Можливо, депресія у них походила від усвідомлення, хоча і периферійного, що вони незабаром помруть.

Одна людина п’ятдесяти п’яти років довгий час працював в Істмен Кодак плант в Рочестері, штат Нью-Йорк, і завжди був досить неорганізованим і безвідповідальним і в тому, що стосувалося роботи, і в тому, що мало відношення до сім’ї. Якось влітку він почав приводити все в порядок і на роботі і вдома. Він був просто схиблений на цьому. Він відчував себе пригніченим, але фізично здоровим, проте він двічі перевірив свою страховку, виплатив прострочені рахунки, написав друзям, з якими не спілкувався протягом декількох років, і закінчив всю ділову переписку. Незабаром після завершення цих праць він помер від серцевого нападу. Озираючись назад, дружина покійного розуміє, що він щось знав про наближення смерті. Якщо зібрати свідчення лікарів, виявиться, що депресія, спостережувана ними у всіх пацієнтів, не спричиняє смерть, а являє собою результат передчуття смерті.

Глибока депресія іншого виду є однією з п’яти «стадій вмирання», за визначенням танатології доктора Елізабет Каблер-Росс. Випадок Мері Спаркс, ділової жінки з Флориди, дає ілюстрацію п’яти стадій доктора Каблер-Росс.

Мері Спаркс відчувала, що скоро помре. Вона не знала, з’явилося у неї це відчуття до або після того, як вона вперше помітила горбок під правою груддю. «Я викинула з голови думку про це», — розповідала вона своєю двадцятип’ятирічної дочки Каті незадовго до смерті. Мері так успішно витіснила свій страх смерті, що більше року не звертала уваги на горбок, який, як вона підозрювала, зростав. Коли пухлина була імовірно діагностована як злоякісна і радикальна мастектомія не змогла перешкодити поширенню раку, Мері дозволила собі померти. Але не відразу. Спочатку вона пройшла фази «заперечення», «гніву», «угоди», «пригніченості» і «прийняття».

Заперечення — перша реакція вмираючого: «Ні, не я». Це, за словами доктора Каблер-Росс, типова реакція. «Це дозволяє пацієнтові зібратися і з часом вдатися до інших, менш радикальним способам захисту.
Заперечення в кінцевому рахунку веде до глибокого гніву: «Чому я?» Пятідесятіпятілетній зубний лікар, вмираючий від раку, говорив доктору Каблер-Росс: «Старий, якого я пам’ятаю з дитинства, йде по нашій вулиці. Йому вісімдесят два роки, і він не потрібен нікому на світі. І мені боляче: чому це трапилося не зі старим Джорджем, а зі мною? «

Гнів переходить в операцію — акт, який часто непомітним чином відтягує момент виконання вироку. Тяжкий пацієнт раптово може стати товариським; він чекає винагороди за гарну поведінку, тобто продовження життя.

За фазою операції пацієнт зазвичай впадає в глибоку пригніченість. Ця стадія, за словами доктора Каблер-Росс, має позитивну сторону: пацієнт зважує страшну ціну смерті, готуючись розлучитися зі всім і всіма, кого любить.

Нарешті, приходить прийняття, коли приречений підпорядковується вироком. Під час цієї фази деякі починають розповідати про видіннях, голосах, тунелях і яскравому світлі — про те, що зазвичай бачать люди в стані клінічної смерті. Приблизно за тиждень до смерті Мері Спаркс, розповідаючи дочці про спокій, який вона відчуває, говорила: «Якби я знала, що буде саме так, я б прийняла смерть з самого початку, а не пручалася їй і не вела б себе як дитина» .

Якби Мері Спаркс була пацієнтом доктора Каблер-Росс, їй розповіли б відразу про п’ять стадіях вмирання. Ще важливіше, її запевнили б, що є і шоста стадія — життя після смерті. «Я знаю, що життя після смерті існує, — стверджує доктор Каблер-Росс,-у мене немає ні тіні сумніву». Це сильне твердження з вуст одного з провідних професіоналів в області вивчення смерті і високо цінованого фахівця. Як може доктор Каблер-Росс бути настільки впевненою?

На початку 1970-х років, вже пропрацювавши якийсь час у танатології, доктор Каблер-Росс відчула свій перший ОВТ — якраз такого роду, як відділення від фізичного тіла, що збігається в точності з тим, яке буває в стані клінічної смерті. Після напруженого дня, проведеного близько восьми вмираючих пацієнтів, доктор Каблер-Росс могла відпочити. Її ОВТ почався спонтанно. Пізніше вона не могла повірити жінці, яка перебувала в тій же кімнаті і розповіла, що в неї був вигляд мертвою — ні дихання, ні пульсу. Знаючи про образи, характерних для клінічної смерті, але будучи мало інформованої в той час про дослідження ОВТ, доктор Каблер-Росс почала читати все, що було зроблено в цій галузі.

Незабаром вона відвідала Роберта Монро у Віргінії. Доктор Каблер-Росс читала про його ОВТ в написаній ним книзі «Подорожі поза тілом», і на неї справили велике враження експерименти з Монро доктора Чарлза Тарту з Каліфорнійського університету. Застосовуючи техніку розслаблення, Монро розвивав свої здібності і в той же час навчав людей, як випробувати ОВТ, і доктор Каблер-Росс навчилася миттєво. Одного разу вночі у Вірджинії, намагаючись заснути, доктор Каблер-Росс випробувала глибоке переживання:

«У мене було найнеймовірніше переживання за все життя. Якщо спробувати сказати однією фразою: я пройшла крізь смерть кожного з тисячі моїх пацієнтів. Я маю на увазі фізичний біль, утруднене дихання, агонію, благання про допомогу. Біль не піддається опису. Не було часу ні для думки, ні для чого іншого, двічі мені вдалося зітхнути між двома нестерпними нападами болю. Я могла перевести дух лише на частку секунди, і я молила — я думаю, що молила Бога — про плечі, на яке могла б спертися , про плечі людини, і представляла чоловіче плече, на яке могла б прихилити голову.

І пролунав громовий голос: «Тобі не буде дано». Саме так. І потім я пройшла назад крізь агонію і опинилася в ліжку. Але я не спала, це не був сон. Я прожила кожну смерть кожного з моїх вмираючих пацієнтів «.

Вона продовжувала благати Господа допомогти їй, і знову пролунав голос: «Тобі не буде дано». Вона була у нестямі від люті: «Я стільки допомагала людям, а зараз ніхто не допоможе мені». Цей вибух люті раптово змусив її зрозуміти, що вона повинна робити це одна і ніхто не може їй допомогти, і тут же її страждання припинилися і замінилися «самим неймовірним досвідом відродження».

Досвід відродження описаний містиками, медіумами і звичайними людьми, але, можливо, ніхто до доктора Каблер-Росс не мав такого досвіду і не проходив спеціального тренування. Вона — проникливий спостерігач, і слід розглянути її мандрівка в подробицях, як вона розповідала про них в інтерв’ю Енн Нітзке з «Хьюмен біхевіор». Світло, як ми побачимо, грає величезну роль у відродженні доктора Каблер-Росс.

«Це було так чудово, що не вистачає слів для опису. Все почалося з вібрації стінок мого шлунку, я подивилася — відкритими очима, в повній свідомості — і сказала собі:» Цього не може бути «, я маю на увазі, що анатомічно, фізіологічно це було неможливо. Вони вібрували дуже швидко. І потім все, на що б в кімнаті я ні глянула: мої ноги, шафа, вікно — все починало вібрувати мільйоном молекул. Всі вібрувало з неймовірною швидкістю. А переді мною виявилося щось, найбільше нагадувала видом вагіну. Я подивилася на неї, зосередилася на ній, і вона перетворилася на бутон лотоса. І поки я розглядала — в усі зростаючому подиві, — неймовірно прекрасні кольори, запахи і звуки наповнювали кімнату, бутон розкрився, перетворившись на прекрасну квітку.

За ним вставав схід, найяскравіший світло, який можна собі уявити, але він не різав очі. І так як квітка розкрилася, з’явилася вся його повнота в цьому житті. У цей момент світло було відкритим і повним, як ніби все сонце зосередилося тут, і квітка був відкритим і повним. Вібрація припинилася, і мільйон молекул, включаючи мене, — це все було частиною світу — злилося в одне. Я була частиною цього. І під кінець я подумала: «Мені добре, тому що я частина всього цього».

Пізніше доктор Каблер-Росс додала: «Я розумію, що це опис здасться божевільним всякому, хто не пережив цього. Але воно найбільш близьке до того, чим я можу поділитися з вами. Це було так неймовірно прекрасно, що, якщо я передала б випробовувані відчуття як тисячу оргазмів відразу, порівняння виявилося б дуже віддаленим. Для цього, дійсно, немає слів. У нас невідповідний мову «.

Враження доктора Каблер-Росс було настільки глибоко, що зберігалося протягом місяців.
«На наступний ранок я вийшла на вулицю, все здавалося неймовірним. Я була закохана в кожен лист, в кожну птицю, навіть в гравій. Я намагалася ступати, не торкаючись гравію. І я сказала гравію:» Я не можу ходити по вам, щоб не заподіяти вам шкоди «. Вони були такі ж живі, як і я, а я складала частину всієї цієї живої Всесвіту. Знадобилися місяці, щоб я змогла описати все це хоча б у якійсь мірі підходящими словами».

Досвід доктора Каблер-Росс з тим, що містики називають «космічним свідомістю», тільки дав їй можливість припускати, що життя після смерті існує, що є тривалість речей не тільки в просторі, але і в часі. Остаточно в існування життя після смерті її переконав візит колишньої пацієнтки місіс Шварц, що явилася після своєї смерті і похорону. Як розповідає доктор Каблер-Росс про свою зустріч четвертого роду зі смертю, місіс Шварц з’явилася в повністю людському вигляді подякувати доктора за турботу і надихнути її на подальшу роботу з вмираючими. Спочатку доктор Каблер-Росс вирішила, що галюцинує, але, оскільки присутність місіс Шварц тривало, вона попросила гостю написати кілька слів і підписатися. Записка знаходиться зараз у священика, який теж брав участь у похоронах місіс Шварц і який підтвердив достовірність її почерку.

З тих пір доктор Каблер-Росс часто бачить померлих пацієнтів і навіть записала голос одного з них, Уіллі. «Я розумію, що це занадто, — зауважує доктор Каблер-Росс — і я зовсім не хочу, щоб люди брали все на віру. Я сама досить скептична. Вчений у мені хотів, щоб місіс Шварц підписала записку, хоча я знала, що це саме вона відвідала мій кабінет. І мені потрібно було записати на плівку голос Уіллі. Я слухаю його і іноді думаю, що все це — величезний неймовірний сон. Мене не залишає трепет і відчуття дива «.
Доктор Каблер-Росс, яку її колеги один час вважали провідним вченим у цій галузі, втратила у багатьох з них свій авторитет. Але доктор Каблер-Росс твердо тримається своєї віри в життя після смерті. Її досвід, що доводить тривалість простору, часу і матерії, абсолютно збігається з тим, що Дін У.Р. Маттьюз пропонує як робоче визначення життя після смерті. Його гіпотеза, що має, очевидно, біологічний сенс, говорить, що «центр свідомості, існуючий при житті, не перестає існувати після смерті, і тому досвід цього центру після смерті продовжує досвід прижиттєвий, подібно до того як якщо б людина прокинувся після недовгого сну»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.